Druhý největší stát Spojených států amerických, cca 2000 km dlouhý pás linoucí se podél pobřeží Tichého oceánu, není žádným nováčkem v pěstování vinné révy. Vše začalo již s příchodem španělských františkánů, kteří zde vysadili první keře středomořských odrůd. Z východu je Kalifornie ohraničena pohořím Sierra Nevada a Mohavskou pouští, která ohraničuje i 90km široké Central Valley, což je nejúrodnější údolí Kalifornie. Kromě různých druhů zeleniny a ovoce se právě zde nejvíce pěstuje vinná réva. Z celé Kalifornie zabírají viniční plochy 221 000 hektarů a celkem devět desetin americké produkce pochází právě z Kalifornie.
Největší část viničních ploch zde zabírá odrůda Thompson Seedless, která se prodává jako stolní hrozny nebo se dále zpracovává na rozinky. I v těch nejteplejších oblastech Kalifornie se vyrábí suchá vína, ale místní vysoké teploty mají za následek, že tato vína nejsou příliš kvalitní. Lepší podmínky pro pěstování jsou ve vyšších polohách pohoří táhnoucího se těsně podél oceánu, kde jsou teploty nižší a vane sem vítr od chladného Pacifiku. Nachází se zde mnoho menších pěstitelů vinné révy, kteří své hrozny prodávají místním výrobcům.
Nejznámějším vinařským regionem Kalifornie je Napa Valley, kde se nachází více než 400 vinařských firem a pochází odtud většina amerických vín. Avšak nejvýznamnější vinařskou oblastí je údolí Sonoma, které je kolébkou Kalifornského pěstování vinné révy. Nachází se zde 13 různých apelací a mezi nejpěstovanější odrůdy patří Chardonnay a Pinot Noir. Těmto odrůdám se zde daří zejména kvůli parám, které stoupají ze zálivu a ochlazujícím větrům ze severozápadu. Když k tomu přidáme ještě převážně chudé půdy, je toto spojení pro pěstování těchto odrůd perfektní. Z hroznů obou odrůd vyrábí největší firmy převážně šumivá vína, kdežto malé vinařské podniky se zabývají spíše výrobou tichých bílých vín a to zejména z odrůd Gewurztraminer a Zinfandel.
Sonoma Valley
Sonoma Valley je asi 25 km široké údolí rozprostírající se od zálivu San Pablo až po město Mendocino. Ačkoli má pěstování vinné révy v Kalifornii kořeny právě v Sonomě, její sláva byla záhy zastřena jejím sousedem Napa Valley. Zřejmě i kvůli členitému povrchu (Sonoma je na východě ohraničena horami Macayamas a na západě Sonoma Mountain) je zde méně pozemků pro pěstování vinné révy a tudíž i méně vinařských firem. Viniční plochy zde dosahují 19 800 hektarů a jsou rozděleny do 11 apelací. Nicméně ve srovnání s Napa lze říci, že Sonomské údolí působí skromnějším dojmem. Sonomské údolí se dále dělí na několik menších, přičemž každé z nich je specifické. Např. v Russian River Valley, které leží západně od města Santa Rosa a kde dominují písčité a štěrkovité půdy, se pěstuje převážně Pinot Noir a Chardonnay. V Dry Creek Valley, kde jsou půdy spíše kamenité až hlinité, se obzvláště daří odrůdě Zinfandel a v Alexander Valley, kde je zřetelně tepleji se věnují pěstování Cabernetu.
Central San Joaquin Valley
San Joaquin Valley je nejvýznamnější vinařskou oblastí celé severní Ameriky. Jedná se o území táhnoucí se 350 kilometrů středem státu Kalifornie, které se line kolem řeky San Joaquin na jih od města Sacramento. Viniční plochy zde zabírají 48 000 hektarů půdy a poskytují 70% kalifornského vína. Přestože je zde klima horké a suché, vínu se zde daří díky intenzivnímu zavlažování a efektivnímu obhospodařování. Většina místních sklepů má moderní technické vybavení a elektronicky řízený proces vinifikace. Přímo pod městem Sacramento se nachází vinařská oblast Lodi, kde se díky mírnému podnebí a úrodným půdám daří Zinfandelu, Ruby Cabernetu a Cabernetu Sauvignon. Pro oblast Clarksburg je pak charakteristický Chenin, který je ale v současné době nahrazován různými jinými odrůdami. V Madeře se potom pěstují odrůdy pro dezertní vína, která připomínají portské nebo Muškát.
Opravdu chcete vyprázdnit košík?