První réva byla na Novém Zélandu vysazena již roku 1819, když jí sem přivezl anglický misionář Samuel Marsden z Austrálie. První keře byly vysazeny na teplém Severním ostrově a dlouho byl centrem místního vinařství Auckland. Po úspěchu těchto vín se vinařství přesunulo i na ostrov Jižní. Naplno se pěstování vinné révy rozjelo až kolem roku 1960. V té době byla oblíbená zejména likérová vína vyráběná z odrůd Albany Suprise a Isabella, což byly pozůstatky z doby, kdy místní vinnou révu postihl révokaz. Poté se vinařství rozmohlo natolik, že z tehdejších 4000 hektarů je dnes 24 660 hektarů viničních ploch a zvýšil se i počet vinařských podniků na cca 600.
Celkem jedenáct novozélandských vinařských regionů se rozprostírá v linii přes 1200 km na území obou ostrovů. Klimatický charakter Nového Zélandu je podmíněn mořem a vysokou četností srážek, což odlišuje jeho klima od podnebí většiny ostatních vinařských států na jižní polokouli. Obecně lze říci, že je zde chladné přímořské klima s průměrně teplými léty a mírnými zimami, ale mezi severem a jihem panují značné rozdíly. Kolem Aucklandu na severu je téměř subtropické klima a naopak v Otagu na jihu je klima kontinentální. Vzhledem k vysokým úhrnům srážek, které způsobují, že si víno uchovává získanou energii do listů a dřeva a hrozny se nadýmají a mají málo cukru, spočívá umění pěstování vinné révy na Novém Zélandu především v brzdění jejího růstu.
V dnešní době je největší a nejdůležitější vinařskou oblastí Marlborough s chudými kamenitými půdami a velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí. Nejlepší Cabernety Sauvignon však rostou na Severním ostrově, zejména v oblasti Hawke´s Bay, ale i kolem Aucklandu.
Auckland
Díky přistěhovalcům z Dalmácie se Auckland stal první vinařskou oblastí na Novém Zélandu. Dodnes, přestože jeho sláva klesla s rozvojem vinařství na jihu, zde mají sídla některé největší vinařské společnosti. V mírném, vlhkém a teplém klimatu se zde daří Chardonnay a modrým odrůdám jako Cabernet Sauvignon.
Gisborne Valley
Ve srovnání s Hawke´s Bay či Marlborough je tato oblast na pěstování spíše chudší, ale výroba vína stále roste. Gisborne Valley je oblastí bílého vína s dominantním Chardonnay. Vína mají tělo, typické aroma tropického ovoce a mírnou kyselinu.
Hawke´s Bay
Záliv Hawke´s Bay je vinařská oblast proslulá zejména svými červenými víny ve stylu Bordeaux. Viniční plochy se zde zvětšily na 4480 hektarů půdy, na kterých se pěstuje zejména Cabernet Sauvignon, Merlot a Chardonnay. Rostoucí význam má i odrůda Syrah. Jedná se o slunečné území, které ale mohou postihnout prudké podzimní deště.
Marlborough
Nejznámější novozélandský vinařskýc region Marlborough si svou pověst vydobyl kvalitním vínem Sauvignon blanc s jedinečným bouquetem, který je lehce rozpoznatelný mezi ostatními Sauvignony díky jedinečnému aroma po chřestu a zelených fazolích a stopami po citrusovém ovoci, mangu a maracuje. Na kamenitých a málo úrodných půdách se zde nalézá asi 100 vinařských firem, které vyrábí asi 60% všech novozélandských vín. Klimatické podmínky zde zajišťují chladné noci a slunečné dny, což pomáhá hroznům udržet si velké množství kyselin. Z 23 000ha viničních ploch Nového Zélandu připadá na Marlborough celá polovina.
Opravdu chcete vyprázdnit košík?